KENTUCKY TAXIDERMIST ASSOCIATION
2011 AWARD WINNERS

Special Awards                                                          AWARD WINNER                        

LEAGUE OF KY SPORTSMEN                                        MATTHEW MADDOX                        
GUNNERS TAXIDERMY AWARD                                     ED HANCOCK                                
UNITED TRAPPERS OF KY                                            CHEYENNE WILLIAMS                
NATIVE KY SPECIES AWARD                                        JACK EMERY                                
BEST FUR BEARER AWARD                                         CHEYENNE WILLIAMS                
KDFWR OFFICERS CHOICE                                          KURT AINSWORTH                        
DAN SCHABELL AWARD                                                MARK DANIELS                        
BOBWHITE CLUB AWARD                                              GARY CHANDLER                        
ROCKY MOUNTAIN ELK FEDERATION                           DAMON KUSTES                        
DERBY CITY QDMA                                                         KURT AINSWORTH                        
NWTF DOUBLE EAGLE CHAPTER                                  ED HANCOCK                                
UNITED BOWHUNTERS OF KY                                       WADE CALVERT                        
DUCKS UNLIMITED                                                          GARY LIZER                                
QDMA BLUEGRASS CHAPTER                                       KURT AINSWORTH                        
NWTF STATE CHAPTER                                                 ED HANCOCK                                
JOE MORGAN REPTILE AWARD                                     TONY JOHNSON                        
WALNUT CREEK AWARD                                                JACK EMRY                                
AL & EVELYN HOLMES HABITAT                                     ED HANCOCK                                
LIFETONE AWARD                                                           KYLE PATIN                                
STAR FISH AWARD                                                          MARK DANIELS                        
POLYTRANSPAR AWARD                                                JOEY ARENDER                        
MAYORS AWARD                                                             RB GRIFFIN                                
PRESIDENTS CHOICE                                                      GARY CHANDLER                        
UNITED SPECIAL SPORTSMAN ALLIANCE
JAYDON MAYFIELD AWARD                                             MARK DANIELS


BEST OF CATEGORY

PROFESSIONAL                        NAME                                        

WHITETAIL                                   GARY CHANDLER                        
SMALL MAMMAL                        CHEYANNE WILLIAMS                
GAME BIRD                                 ED HANCOCK                                
REPTILE                                      TONY JOHNSON                        
GAME HEADS                             TONY JOHNSON

MASTERS                                      NAME                                        

WHITETAIL                                    KYLE PATIN                                
GAME HEAD                                  FRANK WILLIAMS                        
WATERFOWL                                DAMON KUSTES                        
FISH                                               JOEY ARENDER                        



MACKENZIE TAXIDERMIST
CHOICE AWARDS                        NAME                                        

BEST WHITETAIL                        JACK EMERY                                
BEST FISH                                  JOEY ARENDER                        
BEST BIRD                                  ED HANCOCK                                
BEST LIFE SIZE                          CHEYANNE WILLIAMS                


MCKENZIE DISTINGUISHED
SERVICE AWARD                                     WADE CALVERT
WALT BLIESE AWARD                             TONY JOHNSON                        
RESEARCH MANIKINS AWARD
($200.00 GIFT CERTIFICATE)                  BROOKLYN JOHNSON                
BEST ORIGINAL CREATION                      TONY JOHNSON                        
HORIZON AWARD                                     AL JENNA LEISRING
BEST ALL AROUND TAXIDERMIST
COMMERCIAL DIVISION                             HARRY WHITEHEAD
PEOPLES CHOICE BEST OF SHOW          TONY JOHNSON                        
JUDGES CHOICE BEST OF SHOW             KYLE PATIN                                
UTA ARTISAN AWARD                                TONY JOHNSON                        
WASCO AWARD                                          KURT AINSWORTH                        
WOODY AWARD                                          JACK EMERY                                
BREAKTHROUGH AWARD                           FRANK WILLIAMS                        



AMATEUR DIVISION 1ST PLACE                BROOKLYN JOHNSON        RACCOON LIFE SIZE

PROFESSIONAL DIVISION 1ST PLACE        CHEYANNE WILLIAMS        RACCOON LIFE SIZE PEDESTAL

COLLECTIVE ARTIST DIVISION                 JAMIE & KELLY ELKINS        COYOTE SHOULDER MOUNT

MASTERS DIVISION

NAME                        MOUNT                                                                  PLACE
JACK EMERY                 WHITETAIL (TABLE, SHOULDER)                       1ST
JACK EMERY                WHITETAIL (PEDESTAL, SHOULDER)                 1ST
JACK EMERY                WHITETAIL (PEDESTAL, SHOULDER)                 1ST
DAMON KUSTES           HOODED MERGANSER (TABLE)                         2ND
FRANK WILLIAMS          ANTELOPE (PEDESTAL, SHOULDER)                1ST
KYLE PATIN                   WHITETAIL (TABLE, SHOULDER)                       1ST
JOEY ARENDER            SM MOUTH BASS SKIN MOUNT                           1ST
KURT AINSWORTH        WHITETAIL (PEDESTAL)                                     1ST
KURT AINSWORTH        WHITETAIL (PEDESTAL)                                     1ST

PROFESSIONAL DIVISION

NAME                                          MOUNT                                                    PLACE
R.B. GRIFFIN                        LIFE SIZE BOBCAT                                            2ND
R.B. GRIFFIN                        LIFE SIZE RACCOON                                         2ND        
R.B. GRIFFIN                        ALLIGATOR HEAD (REPTILE, SHOULDER)        2nd
GARY LIZER                        MALLARD                                                            2ND
GARY LIZER                        MALLARD                                                            3RD
GARY LIZER                        MALLARD                                                             3RD
GARY LIZER                        BLACK DUCK                                                       3RD        
GARY LIZER                        PINTAIL                                                                 3RD
GARY LIZER                        WHITETAIL (SHOULDER)                                     3RD
GARY LIZER                        COYOTE (SHOULDER)                                        3RD
GARY LIZER                        LIFE SIZE FOX (TABLE MOUNT)                          3RD
KYLE LIZER                         WHITETAIL (SHOULDER)                                     3RD
KYLE LIZER                         WHITETAIL (SHOULDER)                                      3RD
KYLE LIZER                         BLACK BEAR (SHOULDER)                                  2ND
BILL ELSTUN                        COYOTE (FULL BODY)                                        2ND
BILL ELSTUN                        ELK (SHOULDER)                                                 3RD
BILL ELSTUN                        BLACK SQUIRREL                                                3RD
ED HANCOCK                      TURKEY (PEDESTAL)                                           1ST
ED HANCOCK                      TURKEY (TABLE)                                                   3RD
CHEYANNE WILLIAMS          RACCOON (LIFE SIZE PEDESTAL)                      1ST
MATHEW MADDUX                ELK (COW)                                                           3RD
MATHEW MADDUX                WHITETAIL (SHOULDER)                                      3RD
DENNY LECOMPTE               WHITETAIL (SHOULDER)                                      3RD
DENNY LECOMPTE               BOBCAT                                                                3RD
GARY CHANDLER                 WHITETAIL (PEDESTAL)                                        1ST
GARY CHANDLER                 MULE (PEDESTAL)                                                3RD
TOMMY CECIL                      BUFFALO (SHOULDER)                                         3RD
JAMIE ELKINS                        WHITETAIL (PEDESTAL)                                        2ND
JAMIE ELKINS                        WHITETAIL (POST)                                                3RD
MARK DANIELS                     SM MOUTH BASS                                                   2ND
MARK DANIELS                     WHITETAIL SHOULDER                                         3RD
JONATHAN HUETHER   SQUIRREL                                                                     3RD
JONATHAN HUETHER   DRAKE DUCK                                                                3RD
JONATHAN HUETHER   PRAIRIE CHICKEN                                                          2ND
JONATHAN HUETHER   PRAIRIE CHICKEN                                                          2ND
CASEY WRIGHT           PINE MARTIN (TABLE)                                                   3RD
CASEY WRIGHT           MALLARD DUCK (TABLE)                                             3RD        
CASEY WRIGHT           WHITETAIL (WALL)                                                       3RD
TONY JOHNSON           UNICORN (PEDESTAL)                                                 1ST
TONY JOHNSON           TURTLE                                                                         1ST
JAMES ASKER                WOOD DUCK (TABLE)                                                   2ND
JAMES ASKER                PHEASANT (TABLE)                                                       3RD
WADE CALVERT          WHITETAIL (PEDESTAL)                                                3RD
WADE CALVERT          FOX (TABLE)                                                                  3RD
KEVIN CUMMINGS        BOBCATS (LIFE SIZE, ROCK)                                         3RD
KEVIN CUMMINGS        BOBCATS (LIFE SIZE, LIMB)                                           3RD
TIM VANDERPLOEG     PHEASANT (TABLE)                                                      3RD
TIM VANDERPLOEG     MALLARD DUCK (DRAKE)                                            3RD
TIM VANDERPLOEG     MALLARD DUCK (HEN)                                                  3RD
MARK DANIELS             RAINBOW TROUT (TABLE, REPRODUCTION)              2ND
MARK DANIELS             TURKEY                                                                         3RD
MARK DANIELS             COYOTE (MAMMALS)                                                   2ND
MARK DANIELS             TURKEY (HEN)                                                               2ND

COMMERCIAL DIVISION
NAME                                           MOUNT                                                 PLACE
R.B. GRIFFIN                COYOTE PEDESTAL                                               2ND
R.B. GRIFFIN                LIFE SIZE MINK                                                        3RD
R.B. GRIFFIN                COPPERHEAD SNAKE                                            2ND
BILL ELSTUN                BLACK SNAKE                                                         2ND        
BILL ELSTUN                WHITETAIL (SHOULDER)                                        3RD
ED HANCOCK               WHITETAIL (PEDESTAL)                                        3RD
DAMON KUSTES            ELK (SHOULDER)                                                 3RD
DAMON KUSTES            RACCOON                                                             1ST
DAMON KUSTES            BLACK DUCK (HEN)                                                2ND
HARRY WHITEHEAD      WHITETAIL (SHOULDER)                                        2ND
HARRY WHITEHEAD      FISH (SMALL MOUTH)                                            2ND
HARRY WHITEHEAD      MOUNTAIN QUAIL                                                   1ST
JENNA LEISRING           WHITETAIL (SHOULDER)                                        1ST
CARL ANDERSON        TROUT DISPLAY                                                       1ST
JAMIE ELKINS                BOBCAT WALL MOUNT                                           2ND
JAMIE ELKINS                REPRODUCTION MUSKIE                                        3RD
JAMIE ELKINS                WHITETAIL (WALL)                                                  2ND
TONY JOHNSON            BOBCAT (WALL)                                                      2ND
WADE CALVERT           PRONGHORN                                                            1ST
SARAH JEAN HOPE       BLACK HAWAIIAN RAM (SHOULDER)                        1ST
KEVIN CUMMINS            WHITETAIL (WALL)                                                   2ND
KEVIN CUMMINS             WHITETAIL (WALL)                                                  2ND
JONATHAN HUETHER          BAT (WALL)                                                        1ST


AMATEUR DIVISiON


NAME                                          MOUNT                                                      PLACE
JENNA LEISRING                    WHITETAIL (SHOULDER)                                2ND
BROOKLYNN JOHNSON         RACCOON (TABLE)                                        1ST
SARAH JEAN HOPE                WHITETAIL (SHOULDER)                                2ND
SARAH JEAN HOPE                WHITETAIL (HABITAT)                                     2ND


COLLECTIVE ARTIST DIVISION

JAMIE & KELLY ELKINS        COYOTE (TABLE)                                               2ND